Rzeczowa diagnoza jest podstawą skutecznego leczenia, lecz diagnoza bez wnikliwej konsultacji lekarskiej jest zgubna.
Dlatego w trakcie konsultacji daj się poznać lekarzowi, zabierz ze sobą historię choroby, zdjęcia RTG ( na płycie lub kliszy ),wyniki dotychczas wykonanych badań laboratoryjnych.
W leczeniu uszkodzeń i przeciążeń narządu ruchu stosujemy PRP (Platelet Rich Plasma), osocze bogatopłytkowe. Jest to koncentrat płytkowy otrzymywany z krwi pacjenta za pomocą odpowiedniego zestawu do separacji. W ostatnich latach PRP stosowane jest w wielu dziedzinach medycyny. W ortopedii ma udowodnioną skuteczność w leczeniu tendinopatii, uszkodzeń mięśni, zaburzeń zrostu kostnego.
Jest to metoda polegająca na bezpośrednim podaniu zastrzyku z kwasu hialuronowego do stawu.W wyniku choroby zwyrodnieniowej stawów dochodzi do zmniejszenia stężenia płynu stawowego,kwas hialuronowy jest jego głównym składnikiem i podanie go w formie iniekcji powoduje wzrost lepkości płynu stawowego ,przez co zmniejsza tarcie w stawie i poprawia jego ruchomość .
Jednak pamiętać trzeba ,że preparat nie jest lekiem przeciwbólowym .Jego zadaniem jest poprawienie jakości płynu stawowego i chrząstki stawowej ,a efekt ten następuje dopiero po kilku tygodniach od podania .
Leczenie stawu : zaleca się stosowanie od 3 do 5 iniekcji dostawowych w odstępach tygodniowych .
Zaletą iniekcji z kwasu hialuronowego jest prawie całkowity brak objawów ubocznych .